• 20 Απριλίου 2024 01:28

Μαρ 1, 2021

ΔΗΜΟΣ ΣΤΥΛΙΔΑΣ

ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Ο Δήμος Στυλίδας διοργανώνει διαγωνισμό ζωγραφικής για να τιμήσει την επέτειο των 200 ετών από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης με θέμα:

<< H Επανάσταση και οι ήρωες του ΄21 ζωντανεύουν μέσα από τις δημιουργίες των παιδιών >>.

Δικαίωμα συμμετοχής

Η παρούσα πρόσκληση συμμετοχής στο πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές/τριες των Γυμνασίων του Δήμου Στυλίδας(Γυμνάσιο Στυλίδας, Γυμνάσιο Ραχών και Γυμνάσιο Πελασγίας).

Στόχοι διαγωνισμού

Στόχοι του διαγωνισμού είναι:

• Να καλλιεργήσει στους μαθητές την αγάπη για τη ζωγραφική και τα εικαστικά.
  • Να προάγει τη δημιουργικότητα και την οξυδέρκεια των μαθητών, οι οποίοι ως μικροί καλλιτέχνες θα επιχειρήσουν να αποτυπώσουν τα έργα και τον ηρωισμό των αγωνιστών του 1821.
  • Να γνωρίσουν οι μαθητές βιωματικά τις αρχές της φιλοπατρίας, της ελευθερίας και της αγωνιστικότητας που διακατείχαν τους ήρωες του 1821.

Όροι και οδηγίες συμμετοχής

• Η συμμετοχή είναι προαιρετική και συνεπάγεται την αποδοχή των όρων απ΄ όλους τους συμμετέχοντες μαθητές/τριες.
  • Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να λάβει μέρος υποβάλλοντας μόνο μία αίτηση και καταθέτοντας ένα έργο.
  • Οι μαθητικές δημιουργίες θα υποβληθούν προς αξιολόγηση σε αρμόδια Επιτροπή.
  • Ο Δήμος Στυλίδας έχει δικαίωμα δημοσιοποίησης και προβολής των έργων, με όποιο τρόπο κρίνει ωφέλιμο και πάντα μνημονεύοντας τα ονόματα των δημιουργών τους.

Χρόνος Υποβολής των έργων

Οι μαθητές/τριες έχουν δικαίωμα υποβολής των έργων τους έως 31.05.2021. Οι μαθητικές δημιουργίες θα συγκεντρώνονται από τους Διευθυντές των σχολείων.

Μαζί με το έργο θα αναγράφονται : ονοματεπώνυμο μαθητή/τριας, σχολείο, τάξη και στοιχεία επικοινωνίας.

Διευκρινίσεις

Τα υλικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν είναι: χαρτόνι ματ 300 γρ. διαστάσεων 25 χ 30 εκ. έως 30 χ 40 εκ. και χρώματα ακρυλικά, ακουαρέλας ή παστέλ υδατοχρώματα.

Αξιολόγηση και Βράβευση

Οι μαθητικές δημιουργίες θα αξιολογηθούν από Επιτροπή Έγκριτων Εικαστικών.

Κριτήρια αξιολόγησης είναι η συνάφεια με το θέμα και η πρωτοτυπία των έργων. Θα  βραβευτούν οι τρεις καλύτερες δημιουργίες από το σύνολο των συμμετεχόντων.

Σε όλους τους μαθητές που θα συμμετέχουν στο διαγωνισμό θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής.

Τα βραβεία περιλαμβάνουν φορητές ηλεκτρονικές συσκευές, οι οποίες θα απονεμηθούν σε ειδική εκδήλωση μαζί με την παρουσίαση των μαθητικών δημιουργιών.

Για τυχόν διευκρινήσεις οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην αρμόδια Αντιδήμαρχο κ. Ζαγαριώτου Ειρήνη. (Στοιχεία Επικοινωνίας: τηλ: 2238350100 /2238350128,  email: dimarchos-stylidas@stylida.gr).

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ                   Η ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΣΤΥΛΙΔΑΣ

Η ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ                                      ΒΙΡΓΙΝΙΑ ΣΤΕΡΓΙΟΥ