• 19 Απριλίου 2024 16:55

Βεβαίωση αποτελέσματος διαγνωστικού ελέγχου κορωνοϊού COVID-19 (rapid test)

Οκτ 20, 2021

Σας ενημερώνουμε ότι για την έκδοση της βεβαίωσης αποτελέσματος του διαγνωστικού ελέγχου με ταχεία δοκιμασία ανίχνευσης αντιγόνου (rapid test) από Δημόσιες Δομές για ανεμβολίαστους εκπαιδευτικούς και μαθητές, οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών αντίστοιχα, αποστέλλουν e-mail στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση:

covid19@eody.gov.gr

Στο e-mail αναγράψτε:

o    Ονοματεπώνυμο

o    ΑΜΚΑ

o    Ημερομηνία Διεξαγωγής Τεστ

o    Τόπο Διεξαγωγής Τεστ

Από τη συγκεκριμένη διεύθυνση θα λαμβάνουν την απάντηση που θα πρέπει να προσκομίζουν στο σχολείο, αντί της βεβαίωσης αποτελέσματος που έβγαζαν μέχρι τώρα.

Διαφορετικά

Μπορείτε να λάβετε βεβαίωση αρνητικού αποτελέσματος σε διαγνωστικό ελέγχο κορωνοϊού COVID-19. Η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί για διαγνωστικούς ελέγχους (PCR ή Rapid Test) που κάνατε μέχρι και ένα μήνα πριν.

Θα χρειαστείτε:

τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet και τον ΑΜΚΑ σας

Απαραίτητη προϋπόθεση για την έκδοση είναι η καταχώρηση του αποτελέσματός σας στο Μητρώο ασθενών COVID-19 της ΗΔΙΚΑ ΑΕ από το εργαστήριο το οποίο διενήργησε τον έλεγχο.

Σε περίπτωση που έχετε κάνει περισσότερους του ενός διαγνωστικούς ελέγχους, η βεβαίωση εκδίδεται με το αποτέλεσμα του πιο πρόσφατου.

Η βεβαίωση που θα εκδώσετε έχει μοναδικό κωδικό επαλήθευσης και προηγμένη ηλεκτρονική σφραγίδα.

Εδώ